Finanse
21 marca 2018

PIT-8C - kogo dotyczy?

PIT-8C dotyczy przede wszystkim podatników, którzy inwestowali na giełdzie oraz w ostatnim roku podatkowym dokonali transakcji zbycia papierów wartościowych lub uzyskali dochód pochodzący z tak zwanych „innych źródeł” Ten drugi przypadek najczęściej wiąże się z brakiem pobrania zaliczki na poczet podatku, dlatego może pojawić się konieczność dopłaty podczas składania deklaracji podatkowej. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jak właściwie rozliczyć tego typu przychody?

Kogo dotyczy PIT-8C?

PIT-8C najczęściej trafia do podatników, którzy w danym roku podatkowym wykazali przychody kapitałowe będące efektem zbycia posiadanych papierów wartościowych. Są to przede wszystkim osoby, które zajmują się prowadzeniem inwestycji giełdowych. Rozliczeniu nie podlegają bowiem zyski z lokat czy funduszy inwestycyjnych, ponieważ są one zazwyczaj pobierane automatycznie (z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych). W takim przypadku wszystkie przychody wykazane w PIT-8C należy rozliczyć na zeznaniu PIT-38.

PIT-8C

Nie grasz na giełdzie, a dostałeś PIT-8C?

Jest to możliwe w sytuacji, kiedy w danym roku podatkowym osiągnęliśmy tak zwane „przychody z innych źródeł”, od których nie jest pobierana zaliczka na poczet podatku dochodowego. W takiej sytuacji wszystkie dane znajdują się w formularzu PIT-8C w części D. Co może należeć do tej kategorii przychodu? Mogą to być na przykład przychody członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, wypłata środków z OFE po zmarłym członku, różnego rodzaju dopłaty od pracodawców, na przykład umorzone długi, bonifikaty czy ubezpieczenia. Jest to tylko część sytuacji, ponieważ ta kategoria jest bardzo szeroka, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości w tej dziedzinie warto jest zasięgnąć rady specjalisty lub zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami związanymi z opodatkowaniem przychodów.

W tym przypadku należy rozliczyć się razem z innymi dochodami na formularzu PIT-36 (nawet w sytuacji, jeżeli dotychczas rozliczaliśmy się na formularzu PIT-37). Jeżeli w naszym przypadku nie występują ulgi podatkowe z innego tytułu, należy dokonać dopłaty podatku w związku z brakiem pobranych zaliczek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wielu podatników zdaje się zapominać o tym obowiązku, co skutkuje wystąpieniem niedopłaty podatku lub nieprawidłowym rozliczeniem osiąganych dochodów. 

PIT-37 może zostać użyty tylko w sytuacji, w której na formularzu PIT-8C otrzymaliśmy wyłącznie dane w części E, które dotyczą sytuacji, w której w danym roku podatkowym otrzymywaliśmy stypendium.

Zobacz

12 września 2019

Skup złota i srebra

Punktów oferujących nam skup złota i srebra można znaleźć obecnie całkiem sporo. Kiedy...
18 grudnia 2018

Największe zalety kuponów rabatowych

Obecnie pozyskanie nowych klientów jest naprawdę bardzo trudne. Dlatego dobrym rozwiązaniem...
22 marca 2018

Stereotypy, które krążą wokół blockchaina i kryptowalut

Mimo, że cena bitcoina jest bardzo zmienna, to jego popularność nie spada. To samo...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku