Motoryzacja
19 lutego 2020

Planujesz zakup pierwszego samochodu? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać

Pierwszy samochód to źródło wspomnień na całe życie i pierwsze doświadczenia w roli kierowcy. Decyzja musi być przemyślana, zwłaszcza gdy chodzi o auto używane, bo wciąż nie brakuje oszustów. Poza tym, świeżo upieczonego właściciela auta czekają formalności związane z ubezpieczeniem i rejestracją pojazdu. Dowiedz się, jak przeprowadzić zakup auta krok po kroku!

Nie kupuj kota w worku

Mniej doświadczonych kierowców stosunkowo łatwo oszukać podczas sprzedaży używanego auta. Na zdjęciach niemal wszystkie dostępne pojazdy prezentują się perfekcyjnie. Nie kupuj samochodu przy pierwszej lepszej okazji, a na oględziny zabierz ze sobą znajomego mechanika lub doświadczonego kierowcę. Dokładnie zapoznaj się ze stanem silnika i karoserii. Sprawdź, czy wszystkie elementy nadwozia idealnie do siebie pasują i poszukaj śladów malowania bądź innych świadectw wypadku, które być może sprzedający próbuje zataić. Zweryfikuj autentyczny przebieg samochodu, prosząc obecnego właściciela o podanie numeru VIN.

Jeśli kupujesz auto prosto z salonu te problemy Cię nie dotyczą, ale dokładnie zastanów się, jakiego samochodu potrzebujesz. Koniecznie zamów jazdę próbną, aby przekonać się, czy za kierownicą czujesz się komfortowo i pewnie. Poszukaj korzystnych promocji, na przykład wyprzedaży poprzedniego rocznika i dobrze przemyśl wyposażenie, które będzie Ci potrzebne na trasie.

Zarejestruj auto w urzędzie miasta

Gdy znajdziesz już auto idealnie spełniające Twoje oczekiwania, czas je zarejestrować. Dokonasz tego w wydziale komunikacji w urzędzie miasta, gdzie znajdziesz odpowiedni wniosek. Zbierz komplet dokumentów, przede wszystkim poświadczających własność auta, na przykład umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT czy umowę darowizny. Przygotuj kartę pojazdu, jeśli była wydana i opcjonalnie, dowód rejestracyjny oraz dotychczasowe tablice. Pamiętaj, że jeśli sprowadzasz auto z zagranicy, niektóre dokumenty wymagają tłumaczenia na język polski.

Musisz liczyć się z pewnymi opłatami – za tablice i dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, naklejkę kontrolną i legalizacyjną oraz opłaty ewidencyjne. Pełen kosz powinien wynieść około 200 zł, lecz jeśli zależy Ci na indywidualnych tablicach, przyszykuj dodatkowy 1000 zł. Rejestracji pojazdu musisz dokonać w ciągu 30 dni od daty wejścia w jego posiadanie. Kolejne 30 dni to maksymalny czas oczekiwania na nowe tablice i dowód rejestracyjny.

Wybierz najkorzystniejsze ubezpieczenie

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz również wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Istnieje możliwość kontynuowania obecnego ubezpieczenia, którym posługiwał się poprzedni właściciel, ale wówczas prawdopodobnie czeka Cię rekalkulacja składki, co może narazić Cię na wyższe koszty. Najlepiej więc poszukać korzystnej oferty za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis, który znajdziesz pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

Zaletą kupowanie ubezpieczenia przez internet – za pomocą porównywarki – jest możliwość czytelnego zestawienia ze sobą ofert. Pamiętaj, że nie liczy się wyłącznie cena, ponieważ w ramach OC możesz uzyskać dodatkowe korzyści, np. zieloną kartę, bezpośrednią likwidację szkód czy podstawowy pakiet assistance. Jeśli planujesz zakup innych polis ubezpieczeniowych, koniecznie wybierz je w pakiecie wraz z polisą OC. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy, a wszystkie formalności załatwisz online bez wychodzenia z domu.

Artykuł sponsorowany

Zobacz

10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
24 kwietnia 2023

Jakie gąbki polerskie wybrać do lakieru samochodowego?

Gąbki polerskie nie są widoczne, ale są niezbędne w pracy lakiernika. Gąbki...
11 kwietnia 2023

Samochody w nadwoziu SUV w leasingu - świetny pomysł za rozsądną cenę

SUV to typ samochodu, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku