Technologie
21 października 2019

Agregaty absorpcyjne - sposób działania i zastosowanie

Stosowane agregatów absorpcyjnych to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić koszta związane z chłodzeniem pomieszczeń oraz urządzeń. Sposób ten powszechnie wykorzystywany jest zarówno w przemyśle, jak i różnego typu budynkach. Działanie urządzeń absorpcyjnych oparte jest na istniejącej już energii cieplnej, z której pobierana jest energia potrzebna prawidłowego działania systemu. Każde urządzenie posiada dwa oddzielne zbiorniki. W pierwszym znajduje się bromek litu, w drugim woda, która jest czynnikiem chłodzącym.

Agregaty absorpcyjne - sposób działania

W procesie chłodzenia pobierana jest energia cieplna, najczęściej z powietrza lub wody. Aby proces zaszedł prawidłowo, niezbędne jest niższe ciśnienie niż ciśnienie wrzenia wody. Dzięki temu następuje odparowanie czynnika chłodzącego. Reakcja zachodzi w obecności bromku litu. Poprzez reakcję zachodzącą w agregacie, następuje absorpcja wody, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury. 

Każde urządzenie posiada dwa oddzielne zbiorniki. W pierwszym znajduje się bromek litu, w drugim woda, która jest czynnikiem chłodzącym. Roztwór zostaje przekierowany do agregatu, gdzie następnie woda zostaje odparowana przy użyciu energii cieplnej, przesłanej do urządzenia. Energia może być pobrana np. z wody gorącej. W trakcie tego procesu woda zamienia się w parę, po czym skrapla się i zostaje przekierowana do parownika już jako woda chłodnicza. Dzięki niskiemu ciśnieniu możliwe jest, aby woda odparowywała w około 5 stopniach Celsjusza, co dodatkowo podnosi efektywność całego procesu.

Miejsce zastosowania agregatów

Przede wszystkim agregaty absorpcyjne wykorzystywane są w przemyśle, w sektorach, gdzie dostęp do energii cieplnej jest łatwy i powszechny. Obecność energii cieplnej pozwala na redukcję kosztów związanych z procesem chłodzenia. Wykorzystywane są zarówno do chłodzenia różnego rodzaju maszyn, które narażone są na pracę w wysokiej temperaturze, co może prowadzić do ich uszkodzenia, jak i w różnego typu pomieszczeniach, jak biura.

Korzyści płynące z posiada agregatów

W obliczu wzrostu cen za energię, w tym elektryczną, przedsiębiorcy cenią rozwiązania pomocne w zredukowaniu kosztów związanych z produkcją lub przetwórstwem. Agregaty absorpcyjne, jako urządzenia wykorzystujące energię cieplną, wytwarzaną jako efekt uboczny pracy różnego rodzaju maszyn, znacząco obniża koszta związane z chłodzeniem. Także właściciele biur zyskują sporo dzięki urządzeniom absorpcyjnym. Energia cieplna, niezbędna do prawidłowego działania agregatu może być pobierana także z powietrza. Dodatkowo rozwiązanie to jest ekologiczne. Wykorzystywany w procesie roztwór chemiczny bromku litu jest bezpieczny dla środowiska. Niski koszt korzystania z urządzenia chłodzącego redukuje także koszty utrzymania biurowca. Agregaty to rozwiązanie alternatywne dla różnego typu instalacji klimatycznych.

Zobacz

28 grudnia 2023

Zegarek smartwatch damski: Jaki będzie najlepszy dla kobiety?

Smartwatch damski charakteryzuje się on eleganckim designem i często oferuje funkcje specjalnie...
30 maja 2023

Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Sklepy internetowe oferują setki powerbanków, które różnią się ceną, wydajnością i...
21 lutego 2023

Słuchawki bezprzewodowe - jakie są najlepsze? Jakie wybrać?

Jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku