Technologie
21 października 2019

Agregaty absorpcyjne - sposób działania i zastosowanie

Stosowane agregatów absorpcyjnych to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić koszta związane z chłodzeniem pomieszczeń oraz urządzeń. Sposób ten powszechnie wykorzystywany jest zarówno w przemyśle, jak i różnego typu budynkach. Działanie urządzeń absorpcyjnych oparte jest na istniejącej już energii cieplnej, z której pobierana jest energia potrzebna prawidłowego działania systemu. Każde urządzenie posiada dwa oddzielne zbiorniki. W pierwszym znajduje się bromek litu, w drugim woda, która jest czynnikiem chłodzącym.

Agregaty absorpcyjne - sposób działania

W procesie chłodzenia pobierana jest energia cieplna, najczęściej z powietrza lub wody. Aby proces zaszedł prawidłowo, niezbędne jest niższe ciśnienie niż ciśnienie wrzenia wody. Dzięki temu następuje odparowanie czynnika chłodzącego. Reakcja zachodzi w obecności bromku litu. Poprzez reakcję zachodzącą w agregacie, następuje absorpcja wody, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury. 

Każde urządzenie posiada dwa oddzielne zbiorniki. W pierwszym znajduje się bromek litu, w drugim woda, która jest czynnikiem chłodzącym. Roztwór zostaje przekierowany do agregatu, gdzie następnie woda zostaje odparowana przy użyciu energii cieplnej, przesłanej do urządzenia. Energia może być pobrana np. z wody gorącej. W trakcie tego procesu woda zamienia się w parę, po czym skrapla się i zostaje przekierowana do parownika już jako woda chłodnicza. Dzięki niskiemu ciśnieniu możliwe jest, aby woda odparowywała w około 5 stopniach Celsjusza, co dodatkowo podnosi efektywność całego procesu.

Miejsce zastosowania agregatów

Przede wszystkim agregaty absorpcyjne wykorzystywane są w przemyśle, w sektorach, gdzie dostęp do energii cieplnej jest łatwy i powszechny. Obecność energii cieplnej pozwala na redukcję kosztów związanych z procesem chłodzenia. Wykorzystywane są zarówno do chłodzenia różnego rodzaju maszyn, które narażone są na pracę w wysokiej temperaturze, co może prowadzić do ich uszkodzenia, jak i w różnego typu pomieszczeniach, jak biura.

Korzyści płynące z posiada agregatów

W obliczu wzrostu cen za energię, w tym elektryczną, przedsiębiorcy cenią rozwiązania pomocne w zredukowaniu kosztów związanych z produkcją lub przetwórstwem. Agregaty absorpcyjne, jako urządzenia wykorzystujące energię cieplną, wytwarzaną jako efekt uboczny pracy różnego rodzaju maszyn, znacząco obniża koszta związane z chłodzeniem. Także właściciele biur zyskują sporo dzięki urządzeniom absorpcyjnym. Energia cieplna, niezbędna do prawidłowego działania agregatu może być pobierana także z powietrza. Dodatkowo rozwiązanie to jest ekologiczne. Wykorzystywany w procesie roztwór chemiczny bromku litu jest bezpieczny dla środowiska. Niski koszt korzystania z urządzenia chłodzącego redukuje także koszty utrzymania biurowca. Agregaty to rozwiązanie alternatywne dla różnego typu instalacji klimatycznych.

Zobacz

30 maja 2023

Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Sklepy internetowe oferują setki powerbanków, które różnią się ceną, wydajnością i...
21 lutego 2023

Słuchawki bezprzewodowe - jakie są najlepsze? Jakie wybrać?

Jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego...
26 września 2022

Narzędzia do analityki internetowej, które warto poznać

​Analityka internetowa to niezwykle ważny proces, którego na pewno nie wolno pomijać...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku