Motoryzacja
28 października 2020

Kredyt na samochód nowy lub używany – co musisz o nim wiedzieć?

Posiadasz gotówkę, ale wciąż brakuje Ci na zakup wymarzonego auta? W takiej sytuacji masz do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim możesz wziąć pożyczkę pozabankową lub kredyt na samochód. Kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci w ustaleniu maksymalnej sumy i wysokości rat. Jeśli kalkulacja przekracza Twoje możliwości, warto zastanowić się nad kupnem tańszego lub używanego pojazdu. To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić znaczną sumę! A dodatkowo wciąż możesz starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Dowiedz się, co jest najważniejsze przy finansowaniu auta.

Kredyt na samochód – charakterystyka produktu

Na wysokość oferowanej przez kredytodawcę kwoty wpływa zdolność kredytowa, którą pozwala sprawdzić kalkulator. Bank, zawierając umowę, zobowiązuje się do pożyczenia ustalonej sumy. Po uzyskaniu środków kredytobiorca musi przeznaczyć je na konkretny cel, czyli w tym przypadku – nabycie pojazdu. Finansowanie regulowane jest w ratach uwzględniających odsetki.

Co wyróżnia kredyt samochodowy?

Cała procedura jego uzyskania jest stosunkowo nieskomplikowana, ale trzeba być świadomym, że konieczne są dodatkowe czynności. W przypadku zawarcia umowy, wymagane jest ubezpieczenie AC na auto, które musi zakupić kredytobiorca. Dzięki niemu zwrócone zostaną koszty w razie kolizji i zniszczenia samochodu czy jego kradzieży.

Jakiego zabezpieczenia wymaga kredytodawca?

W zależności od oferty bank oczekuje zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Jest to jeden z czynników sprawiających, że samochodowy kredyt jest tańszy niż inne rozwiązania. Wśród zazwyczaj występujących opcji są:

  • cesja praw z polisy ubezpieczeniowej – upoważnienie banku do otrzymania odszkodowania,
  • zastaw rejestrowy – pojazd zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Zastawów, a jego właścicielem będzie instytucja finansująca,
  • przewłaszczenie – przeniesienie własności rzeczy na kredytodawcę do czasu uregulowania wierzytelności – karta pojazdu pozostaje w banku,
  • poręczenie osoby trzeciej.

Zasady finansowania używanego auta

Dla części konsumentów zakup wymarzonego modelu nowego samochodu może znacząco przekraczać możliwości finansowe. Nawet jeśli rozwiązaniem jest kredyt online, jego koszty mogą okazać się za wysokie. Pozytywną informacją jest, że w ofertach większości banków są produkty kredytowe również na samochody używane. Należy jednak zauważyć, że niektóre z nich stosują ograniczenia dotyczące wieku nabywanych aut. Zazwyczaj nie są akceptowalne pojazdy, które będą miały około 15 lat w chwili spłaty ostatniej raty kredytu samochodowego. W związku z tym nie jest możliwe sfinansowanie w ten sposób zakupu np. auta zabytkowego.

Dlaczego to rozwiązanie się opłaca?

Pieniądze mogą być przyznane zarówno na auto nowe, jak i używane. Kalkulator rat kredytu jest użyteczny w ustaleniu kosztów. Najistotniejsze z nich to:

  • oprocentowanie,
  • prowizja.

Kredyt na samochód jest opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ wkład własny (wymagany przez niektóre banki) oraz stosowane zabezpieczenie wpływają pozytywnie na jego warunki finansowe. Rata i czas spłaty są dopasowane do indywidualnych możliwości kredytobiorcy.

Poznaj użyteczność kalkulatora

Potrzebujesz gotówki na samochód i chcesz oszacować przyszłe wydatki? Kalkulator kredytu będzie dla Ciebie ułatwieniem w podjęciu decyzji. Zastanawiasz się, jak go wykorzystać? Jest dostępny online. Na stronie internetowej wybranego banku możesz wpisać wymagane parametry, jak:

  • oczekiwana kwota,
  • liczba rat.

Kalkulator kredytów na podstawie szacunkowych wyliczeń wskaże wysokość:

  • miesięcznej raty,
  • prowizji,
  • oprocentowania,
  • całkowitego kosztu kredytu.

Pozostałe możliwości finansowania

Wśród innych opcji uzyskania środków na auto pozostają pożyczki online i kredyty gotówkowe. W związku z tym, że ich cel nie jest sprecyzowany w umowie, koszty mogą być wyższe, formalności natomiast są zachęcająco ograniczone. Porównywarka finansowa i kalkulator kredytowy będą przydatne w ocenie wszystkich możliwości. Należy pamiętać, że produkty bankowe w każdym przypadku są tańsze i bezpieczniejsze niż finansowanie pozabankowe.

Podsumowanie

Nie możesz sobie pozwolić na auto za gotówkę? Jeśli jedyną szansą na posiadanie własnego samochodu jest uzyskanie zewnętrznego finansowania, powinieneś dokładnie przeanalizować opłaty i warunki wybranej oferty. Zdarza się, że niektóre banki nie akceptują zakupu auta na kredyt samochodowy, jeśli jest starsze niż określona liczba lat. Jednak w takim przypadku do dyspozycji pozostają inne metody finansowania! Przed podjęciem decyzji, koniecznie porównaj wszystkie dostępne możliwości – przez internet – łatwo i szybko. Interesuje Cię opcja uzyskania pieniędzy bez wychodzenia z domu? Sprawdź warunki finansowania w Santander Bank Polska. Kalkulator kredytowy online  (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online) ułatwi Ci wybór!

 

 

Zobacz

10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
24 kwietnia 2023

Jakie gąbki polerskie wybrać do lakieru samochodowego?

Gąbki polerskie nie są widoczne, ale są niezbędne w pracy lakiernika. Gąbki...
11 kwietnia 2023

Samochody w nadwoziu SUV w leasingu - świetny pomysł za rozsądną cenę

SUV to typ samochodu, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku