W czym pomaga glinka do lakieru?
Głównym przeznaczeniem gliny do detailingu jest czyszczenie lakieru (a także szkła). Przeznaczona jest ona do skutecznego usuwania przywierających i osadzonych cząsteczek brudu na powierzchniach malowanych i szkle.
W czym pomaga glinka do lakieru?
Jeśli glinka do czyszczenia karoserii jest używana prawidłowo, to praktycznie nie dotyka powierzchni lakieru, ale ślizga się po niej dzięki cienkiej warstwie specjalnego smaru (sprayu glinki).
Zaletą używania glinki do detalowania i jej przewagą nad tradycyjnym ściernym polerowaniem lub woskiem czyszczącym jest to, że glinka nie usuwa warstwy farby ani lakieru. Inne alternatywne środki do czyszczenia karoserii zawierają chemikalia i środki ścierne, które przy wielokrotnym użyciu rozrzedzają i ścierają lakier.
Płyn do mycia karoserii z gliny syntetycznej nie usuwa niedoskonałości lakieru, takich jak rysy, odpryski, ani nie dodaje połysku karoserii. Dokładnie i delikatnie czyści lakier samochodu. Glinkę syntetyczną można stosować jako środek do mycia lakieru przed polerowaniem. Dobrze przygotuje powierzchnię lakieru do polerowania. Dzięki temu nie będzie problemu z przedostaniem się pod tarczę polerską twardych cząstek, które mogą porysować lakier. Takie kosmetyki możesz znaleźć na - autokosmetykaranking.pl/kosmetyki-samochodowe-rankingi/ranking-glinki-do-lakieru/qtk_hhrf.
Glinka do lakieru - co warto wiedzieć?
Istnieje kilka dodatkowych korzyści płynących z używania glinki. Najbardziej zauważalną poprawą po zastosowaniu glinki jest gładkość lakieru. Możesz polerować swój samochód godzinami, ale nie uzyskasz tak gładkiego, przyjemnego odczucia jak po użyciu glinki.
Kolejną zaletą jest to, że ochronne woskowanie karoserii staje się wydajniejsze i łatwiejsze. Wosk dobrze się ślizga i jest polerowany po nałożeniu glinki.
Kiedy należy zainwestować w glinkę do lakieru?
Skąd wiadomo, że przyda się nam glinka do lakieru? Po dokładnym ręcznym umyciu karoserii przejedź ręką po karoserii, spróbuj poczuć, jak gładka jest powierzchnia. Jeśli wyczuwasz nierówności, w postaci niewielkich wzniesień, to są to drobinki brudu, które wgryzły się w farbę.
Usuwanie tych cząstek (bitumu drogowego, pozostałości kropli deszczu, pyłu z lakieru natryskowego, pyłu z klocków hamulcowych itp.) jest bezpośrednim powodem użycia glinki syntetycznej. Bez względu na to, jak dobrze umyjesz samochód ręcznie, na powierzchni pozostanie dużo drobnego brudu, który wchłonął farbę. Jeśli kiedykolwiek woskowałeś karoserię specjalną gąbką, to po nałożeniu wosku mogłeś zauważyć, że gąbka ciemnieje i brudzi. Jest to brud, który nie został zmyty podczas normalnego mycia i który pozostanie na karoserii utrwalony woskiem.
Czyszczenie glinką nie wyklucza takiej procedury jak polerowanie. Polerowanie ścierne usuwa lub wygładza drobne rysy, zaschnięte ślady wody i inne drobne niedoskonałości. Glinka tylko czyści farbę.
Jak używać glinki do lakieru?
Używanie gliny do lakieru nie jest trudne. Przed użyciem dokładnie umyj samochód. Maszyny nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto, aby miejsce, w którym samochód będzie czyszczony, było zacienione, aby spray gliny nie wyparował natychmiast po oprysku. Ponadto glinka syntetyczna może mięknąć w wysokich temperaturach, co zmniejszy jej skuteczność.
Przed nałożeniem glinki rozpyl specjalny lubrykant na niewielką powierzchnię i pocieraj ją ruchami w przód i w tył. Gdy smar zacznie wysychać, należy go ponownie spryskać. Glinka jest lepka i nie należy jej nakładać na sucho.
Po oczyszczeniu należy zetrzeć pozostały lubrykant ręcznikiem z mikrofibry. Podobnie jak w przypadku woskowania, najlepiej czyścić w małych segmentach. Konieczne jest okresowe sprawdzanie gliny pod kątem obecności stałych cząstek zanieczyszczeń. Po znalezieniu należy je usunąć z gliny. Konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku okresowego wyrabiania syntetycznej glinki w celu jej oczyszczenia.
Po wykończeniu karoserii za pomocą glinki do modelowania należy ją umyć, aby zmyć resztki smaru użytego z glinką. Glinkę syntetyczną do detailingu można stosować nie tylko do karoserii. Może czyścić wszelkie gładkie, twarde powierzchnie, w tym elementy szklane i chromowane. Nie używaj jedynie glinki do czyszczenia plastikowych reflektorów. Starej, brudnej glinki możesz użyć również do czyszczenia felg. Potrafi usunąć uporczywy, zakorzeniony brud. Niektórzy producenci sprzedają glinkę ze specjalnym plastikowym pojemnikiem. Jeśli nie ma takiego pojemnika, możesz przechowywać ją w plastikowej torbie, która szczelnie się zamyka, lub zastosować inny, szczelnie zamknięty pojemnik.