Technologie
15 kwietnia 2022

Okulary do zadań specjalnych

Osoby dotknięte wadami wzroku mogą zdecydować się na takie metody korygowania wzroku jak soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne. Pozwalają one na skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Poza taką podstawową funkcją, te metody korygowania wzroku pozwalają na znacznie więcej. Okulary mogą być wyposażone w rozmaite dodatkowe funkcje, powłoki ułatwiające ich użytkowanie. Na jakie okulary korekcyjne warto zwrócić szczególną uwagę?

Okulary korekcyjne - jak je udoskonalić?

Okulary pozwalają na skorygowanie rozmaitych wad wzroku - krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu czy prezbiopii. Okulary zapewniają doskonałą ostrość wzroku. Jednak wiele osób obawia się, czy ich użytkowanie będzie komfortowe. Dotyczy to chociażby sytuacji, gdy podczas deszczu okulary parują i osadzają się na nim kropelki deszczu. Problematyczne staje się wówczas ciągłe przecieranie szkieł okularowych w celu ich oczyszczenia i przywrócenia komfortu widzenia. Aby utrzymać szkła okularowe w czystości, warto zaopatrzyć się w specjalną powłokę hydrofobową, która uniemożliwia osadzanie się wilgoci czy zanieczyszczeń na powierzchni okularów.

Osoby spędzające wiele czasu przed ekranem komputera mogą wybrać okulary ze specjalną powłoką blue - takie rozwiązanie pozwala na ochronę oczu przed negatywnym działaniem światła niebieskiego. Osoby pragnące połączyć korekcję wzroku z ochroną przeciwsłoneczną często decydują się na wybór okularów wyposażonych w powłokę fotochromową. Z kolei kierowcy powinni zainteresować się doskonałym rozwiązaniem, zwiększającym bezpieczeństwo jazdy. Takim rozwiązaniem są okulary do jazdy nocą, wyposażone w powłoki antyrefleksyjne oraz polaryzację. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Filtry w okularach dla kierowców

Najbardziej podstawowym filtrem stosowanym w szkłach korekcyjnych jest tzw. antyrefleks. To już jest w zasadzie standard i możemy założyć, że wszystkie markowe soczewki są w niego wyposażone. Zadaniem antyrefleksu jest zmniejszanie rozbłysków światła, które akurat w przypadku kierowców mogą być szczególnie uciążliwe. Poprawa kontrastu pozwala na mniejsze zmęczenie oczu oraz na lepszą widoczność. Podobnie działa filtr polaryzacyjny, którego zadanie również skupia się głównie na osłabieniu wpływu odbitego światła i refleksów, które powodują one na soczewkach okularów.

Innym rodzajem powłoki jest fotochrom, którego zalety widać w pełnym świetle słonecznym. Szkła okularowe automatycznie przyciemniają się pod wpływem natężonego światła, co chroni oczy i pozwala na bardziej komfortową jazdę. Efekt nie jest aż tak mocny, jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych, ale odczuwalny i ceniony przez kierowców, którzy często prowadzą samochody w zmiennych warunkach pogodowych.

Zobacz

8 listopada 2024

Najlepsze maszynki do włosów dla barberów - ranking

Zarówno zawodowy fryzjer, jak i początkujący barber wiedzą, że kluczem do sukcesu w ich pracy...
28 grudnia 2023

Zegarek smartwatch damski: Jaki będzie najlepszy dla kobiety?

Smartwatch damski charakteryzuje się on eleganckim designem i często oferuje funkcje specjalnie...
30 maja 2023

Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Sklepy internetowe oferują setki powerbanków, które różnią się ceną, wydajnością i...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku