Finanse
19 marca 2018

Car sharing - co to jest i komu służy?

Według ekspertów, już w 2030 roku coraz mniej osób będzie decydowało się na posiadanie własnego samochodu. Wiąże się to z ideą carsharingu, co oznacza odpłatne udostępnianie aut na krótki czas. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na większą mobilność użytkowników. Za pomocą aplikacji na telefon można szybko zarezerwować auto znajdujące się w naszej okolicy i wyruszyć w drogę, a następnie zostawić je w jednym z dostępnych miejsc. Według badań, jeden samochód udostępniony w ten sposób może zastąpić nawet 13 prywatnych.

Carsharing - dla kogo?

Ta idea jest związana z dużym rozwojem mobilności oraz innych aplikacji mobilnych o podobnym zakresie. Coraz częściej udostępniane są samochody elektryczne, które pozwalają zapoznać potencjalnych nabywców z nową technologią, a również na testowanie i promocję nowych modeli. W wielu europejskich miastach już w życie weszło prawo, które ogranicza wjazd do centrów miast wyłącznie dla samochodów elektrycznych, co sprawia, że ta idea jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników.

W Polsce ten segment rynku dynamicznie rośnie w ostatnich latach, jest jednak oparty przede wszystkim na tradycyjnych modelach spalinowych. Według danych z czerwca 2017 roku, obecnie w naszym kraju na drogach znajduje się około tysiąca pojazdów działających w idei car sharingu, w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań czy Wrocław. Od listopada funkcjonuje również pierwsza wypożyczalnia samochodów elektrycznych.

car sharing

Dlaczego car sharing zyskuje popularność?

Głównym powodem, dla którego coraz więcej osób korzysta z idei car sharingu jest coraz większy koszt posiadania własnego pojazdu. Według danych ekspertów, całkowity koszt posiadania samochodu średniej klasy w naszym kraju sięga nawet 15 tysięcy złotych rocznie! Wypożyczanie auta, szczególnie w dużych miastach może okazać się dla mieszkańców dużo bardziej opłacalne.

Car sharing jest nie tylko sposobem mającym na celu zastąpienie tradycyjnego modelu posiadania auta, lecz również jest substytutem dla taksówek oraz publicznego transportu. W przeliczeniu na minuty, car sharing może okazać się znacznie bardziej opłacalny przy jednoczesnym większym komforcie użytkowania. To nie tylko sposób na oszczędność pieniędzy, lecz również czasu.

Duże znaczenie ma również rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, dzięki czemu z roku na rok przybywa osób, które zwraca uwagę na problem zanieczyszczeń. Według wielu badań, głównym źródłem zanieczyszczeń w dużych miastach są zanieczyszczenia wynikające z emisji spalin samochodowych do atmosfery.

Zobacz

14 lutego 2022

Od jak dawna istnieje idea wirtualnego biura?

Wirtualne biura nie są nową koncepcją. Ale teraz, wraz ze wzrostem postępu technologicznego...
13 sierpnia 2020

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Dotacja unijna jest szansą na rozwój dla wielu różnych firm. W związku z tym warto starać...
3 stycznia 2020

Dofinansowanie na rozwój firmy 2019

  Wiele osób, które planują założyć własną działalność, napotyka przeszkodę w...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku