Motoryzacja
12 stycznia 2022

Jak rozpoznać oznaki zużycia opon?

Opony zużywają się z każdym obrotem koła. W rezultacie bieżnik staje się coraz płytszy. Regularne sprawdzanie głębokości bieżnika to najlepszy sposób na utrzymanie opon w dobrym stanie.

Opony, w których ciśnienie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie

Zużycie bieżnika w środkowej jego części to znak, że ciśnienie w oponie osiągnęło zbyt wysoki poziom. Zbyt wysokie ciśnienie może spowodować skurczenie się powierzchni styku opony z podłożem i przeniesienie całego obciążenia na jej środek. Zużycie opony na krawędziach może wskazywać, że opona jest niedopompowana. Niedopompowane opony mogą powodować powiększanie się powierzchni styku z podłożem i przenoszenie obciążenia na zewnętrzne krawędzie opony.

Nieprawidłowa geometria kół

Pękająca lub łuszcząca się opona jest wskaźnikiem nadmiernego kąta ustawienia kół, dodatniego lub ujemnego. Usterkę można wykryć, pocierając opuszkami palców każdy blok lub pasek bieżnika. Geometria koła jest taka, że płaszczyzny obrotu kół są równoległe do osi pojazdu. Siły działające na zakrętach nie zmniejszają powierzchni styku z drogą.

Wgłębienia w obszarze bieżnika

Zapadnięte wgłębienia lub wklęsłe obszary wokół powierzchni bieżnika mogą wskazywać na zużyte lub pogięte elementy zawieszenia. Amortyzator jest odpowiedzialny za zapewnienie siły tłumienia. Karbowany wzór może powstać, gdy opony zbyt mocno się poruszają. Brak rotacji również może być przyczyną tego stanu.

Jak rozpoznać nieregularne zużycie opon? Dowiedz się więcej na https://innotyre.pl/zuzycie-jak-rozpoznac-nieregularne-zuzycie-opon_fszl.a

opona

Zużycie bieżnika na krawędziach zewnętrznej i wewnętrznej

W dzisiejszych czasach zużycie bieżnika opony jest rzadkością. Nowoczesne pojazdy są znane ze zbyt ostrego pokonywania zakrętów, co jest główną przyczyną zużycia krawędzi zewnętrznych. Najczęstszym problemem związanym ze zużyciem bieżnika jest zużycie wewnętrznej krawędzi bieżnika. Wadliwe tuleje, sprężyny i obciążenia są głównymi przyczynami zużycia bieżnika.

Chociaż wiele problemów związanych z oponami, które nie działają prawidłowo, można naprawić, ważne jest, aby sprawdzać wskaźniki zużycia. W ten sposób można sprawdzić stan opony i podjąć decyzję, czy należy ją naprawić. Czasami tańszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego kompletu opon.

Zużycie po obu krawędziach - za niskie ciśnienie

Niedopompowanie może być powodem zużycia opon. Niskie ciśnienie w oponach to jeden z największych wrogów opon. Opony, w których ciśnienie jest zbyt niskie, znacznie szybciej zużywają bieżnik wokół krawędzi opon. Szybciej się też nagrzewają, co może mieć negatywny wpływ na ich żywotność. Miękkie opony powodują również większe tarcie, co oznacza, że silnik musi pracować ciężej. Dlatego regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niewłaściwa zbieżność lub problemy mechaniczne również mogą powodować nieprawidłowe zużycie opon.

Zużycie na środku - Zbyt wysokie ciśnienie

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje, że środek opony przejmuje większą masę i zużywa się szybciej niż krawędzie. Regularne zużywanie się bieżnika może skrócić żywotność opon. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Nieprawidłowa zbieżność lub problemy mechaniczne również mogą powodować nieprawidłowe zużycie opon.

Wgłębienia w bieżniku: zużyte fragmenty

Wgłębienia występują najczęściej na przednich oponach, ale mogą się również pojawić na tylnych. Może to oznaczać problem z wyważeniem koła lub zużyte elementy zawieszenia lub układu kierowniczego.

Zużycie po jednej stronie - Opony, które nie są prawidłowo ustawione

W tym miejscu można sprawdzić geometrię zawieszenia.

Ząbkowanie - nieprawidłowa zbieżność

Czy krawędzie bieżnika wyglądają jak ząbki piły? Może to być spowodowane przypadkowym tarciem o nawierzchnię drogi. Możesz sprawdzić geometrię zawieszenia.

Zobacz

10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
24 kwietnia 2023

Jakie gąbki polerskie wybrać do lakieru samochodowego?

Gąbki polerskie nie są widoczne, ale są niezbędne w pracy lakiernika. Gąbki...
11 kwietnia 2023

Samochody w nadwoziu SUV w leasingu - świetny pomysł za rozsądną cenę

SUV to typ samochodu, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku