Rynek pracy
5 maja 2021

W jaki sposób należy przygotować się do wyjazdu do Niemiec w roli opiekuna osób starszych?

Wiele osób, szczególnie kobiet w średnim wieku, kiedy już wychowają własne dzieci, nie muszą się nikim opiekować w domu, zastanawiają się nad wyjazdem do Niemiec w roli opiekunki osób starszych. Wyjazdy do Niemiec i opieka Niemcy to bardzo korzystne propozycje pracy, szczególnie pod względem finansowym, w Polsce za opiekę nad osobami starszymi proponowane są o wiele niższe stawki płacowe.

Mimo to opieka w Niemczech dla osób, które dopiero zaczynają wdrażać się w ten zawód i obowiązku opiekuna, nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań i może stanowić dość duże wyzwanie. Co zatem zrobić, aby praca opiekunki od początku była łatwa i przyjemna? Wystarczy odpowiednio przygotować się do wyjazdu i poznać wszystkie obowiązki, jakie będziemy pełnić w pracy za granicą.

Naucz się języka obcego i zabierz ze sobą wszystko czego potrzebujesz

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nauka języka obcego wcale nie jest taka prosta, jednak dzięki łatwo dostępnym kursom językowym dla początkujących i średniozaawansowanych, można się nauczyć podstaw języka niemieckiego w naprawdę krótkim czasie. Aby pomyślnie przejść proces rekrutacji na opiekunkę osób starszych, nie trzeba znać języka niemieckiego w stopniu zaawansowanym, wystarczy elementarna wiedza i umiejętność podstawowego komunikowania się w obcym języku.

Praca dla opiekunek w Niemczech to kontakt z Niemcami przez dwadzieścia cztery godziny i nawet jeżeli na początku będziesz musiała porozumiewać się ze słownikiem, z czasem opanujesz język niemiecki w tak dużym stopniu, aby móc swobodnie rozmawiać z domownikami i seniorami, którymi się zajmujesz.

Kolejną kwestią jest właściwe spakowanie się na wyjazd. Tutaj najważniejszą kwestią są dokumenty, referencje i zlecenie podjęcia pracy w konkretnym miejscu, oraz rozmówki polsko-niemieckie czy mini słownik, dzięki któremu łatwiej będzie ci na początku porozumiewać się z seniorem. Wyjazd jako opiekunka osób starszych standardowo trwa od 6 do 8 tygodni. To czas kiedy mieszkasz w obcym domu, ale posiadasz swój własny kąt, gdzie swobodnie możesz się rozpakować i urządzić nawet na tak krótki okres. Ważne, abyś wzięła wszystkie potrzebne rzeczy, nie tylko ubrania na zmianę, ale również niezbędne kosmetyki, leki i na przykład książki do czytania czy filmy do oglądania.

Zakup jakichkolwiek przedmiotów w Niemczech może być o wiele droższy niż w Polsce, a wyjeżdżając na zarobek nie warto narażać się na dodatkowe koszty. Ponieważ wyjeżdżasz na kilka tygodni, warto wziąć więcej ubrań. Powinny one być przede wszystkim wygodne, ale i schludne. Warto zabrać jakiś strój wyjściowy, nigdy nie wiadomo czy nie będziesz uczestniczyć w uroczystości rodzinnej czy wspólnym niedzielnym obiedzie. Tutaj ważne jest także, aby zabezpieczyć się na wszelkie zmiany pogodowe, szczególnie gdy wyjeżdżasz na przełomie dwóch pór roku.

Zostaw dom pod właściwą opieką i załatw to co najważniejsze

Zazwyczaj wszystkie rachunki były na Twojej głowie? To Ty pamiętałaś o wystawieniu śmieci przed dom, o zapłaceniu bieżących opłat i zrobieniu większych zakupów? W chwili gdy wyjeżdżasz, musisz znaleźć inna osobę w domu, która będzie za te wszystkie obowiązki odpowiedzialna. Opieka osób starszych wymaga także rozwagi i skupienia, a jeżeli wciąż będziesz rozproszona zamartwianiem się co też robią Twoi domownicy, może umknąć Ci ważna kwestia przy opiece nad seniorem.

Tak samo, jeżeli jesteś miłośnikiem zwierząt i roślin, a Twój dom jest wypełniony ukochanymi zwierzętami i wyjątkowo bujnie rosnącymi roślinami. Praca opiekunki w Niemczech to praca na kilka tygodni, a czasami nawet na kilka miesięcy, dlatego zapewnienie właściwej opieki Twoim domownikom, świadomość że jest ktoś kto podleje kwiaty i nakarmi czy wyprowadzi zwierzęta, zagwarantuje Ci spokój ducha tysiące kilometrów od domu i lepsze nastawienie do pracy na rzecz opieki nad seniorem.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, cierpliwości i właściwym dystansie zarówno do samej siebie jak i do pracy którą będziesz wykonywać w najbliższych tygodniach.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Zobacz

21 października 2019

Rekordowo niskie bezrobocie

Nowy rok, a szczególnie następujący po nim miesiąc luty niósł za sobą ogromny spadek...
21 października 2019

Różnice między Executive a Direct Search

Rynek pracy w ostatnich latach przechodzi bardzo dynamiczne zmiany. Związane jest to z kilkoma...
13 października 2019

Praca – czy trudno ją znaleźć?

Krąży wiele mitów dotyczących poszukiwania zatrudnienia w naszym kraju. Wiele osób...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku