Technologie
27 maja 2022

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk USB?

W obecnych czasach, kiedy to większość danych gromadzona jest na komputerach, a nie w wersji papierowej, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, dyski USB odgrywają niezwykle ważną rolę. Można wykorzystywać je do przechowywania cennych materiałów, chociażby w ramach kopii zapasowych, ale nie tylko! Znaczna część użytkowników wykorzystuje je także jako nośniki zastępujące tradycyjne płyty, ze względu na zdecydowanie większą ilość dostępnej pamięci. Zwłaszcza dziś, kiedy niemal każdy odtwarzacz, a nawet samochodowe radia, wyposażone są w wejścia USB. Pozwala to na odtwarzanie danych z dysku dosłownie w każdym miejscu.

Dysk USB – charakterystyka sprzętu

Główną zaletą, którą charakteryzują się dyski USB jest ich wytrzymałość, a także długowieczność. Zakupiony nośnik pamięci USB może służyć swojemu użytkownikowi przez wiele lat. Jest to cecha decydująca o ich rosnącej popularności, oraz przewadze nad tradycyjnymi płytami. Co istotne, znaczna część płyt CD, DVD lub Blu–Ray pozwala na wyłącznie jednorazowe „wypalenie”, czyli naniesienie na nią danych. Oczywiście, wyjątek stanowią tzw. płyty z opcją wielokrotnego zapisu, które wprawdzie umożliwiają nanoszenie i usuwanie z nich materiałów więcej niż ten jeden raz, ale ich cena jest o wiele wyższa.

Niestety, mimo opcji korzystania z nich niczym z pendrive'ów, nie zmienia to faktu, iż są one niezwykle delikatne i łatwe do uszkodzenia. Nawet w przypadku zachowania środków szczególnej ostrożności, z czasem na ich powłoce powstają rysy uniemożliwiające ponowne odtworzenie zawartego materiału. Warto także zauważyć, że zniszczona w ten sposób płyta może być przyczyną nieodwracalnej utraty ważnych danych! Dyski USB są z kolei wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, poza tym większość z nich posiada solidną obudowę, dzięki której można nosić je przy sobie nawet w formie praktycznego breloczka do kluczy.

Najważniejsze parametry dysków USB

Decydując się na zakup dysku zewnętrznego warto dokładnie przeanalizować tę decyzję i nie sugerować się wyłącznie ceną urządzenia. Tym bardziej że jak już zostało to wcześniej wspomniane jest to sprzęt, którego zadaniem będzie służyć użytkownikowi przez najbliższe lata. Należy więc potraktować tę inwestycję poważnie i kupić możliwie najlepszy dysk. Jakie parametry świadczą o jego jakości? Przede wszystkim ilość dostępnej pamięci. To rozmiar dysku ma decydujący wpływ, jeśli chodzi o to, ile danych będzie można na nim zapisać. Oczywiście, w tej kwestii także warto kierować się zdrowym rozsądkiem, ale mimo tego dobrze jest wybierać dyski USB o możliwie największej pojemności.

Innym z parametrów świadczących o jakości dysku są także prędkości obrotowe. Warto, żeby były jak najwyższe, ponieważ to właśnie od nich zależy szybkość samego odczytu, jak i procesu zapisywania danych. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy mowa o nośnikach wyposażonych w ogromną ilość pamięci, na które użytkownik zamierza przesyłać dane o dużym rozmiarze. Pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Poza tym, warto zwrócić swoją uwagę na bufor, oraz dodatkowe aspekty, jak np. obecność kolejnego złącza (chociażby USB–C, które zapewni możliwość podłączenia sprzętu bezpośrednio do telefonu).

Dysk USB

Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed dokonaniem ostatecznego zakupu dysku USB, należy przyjrzeć się jeszcze kilku ważnym aspektom, które, niestety, są niezwykle często pomijane przez konsumentów. Mowa tu przede wszystkim o samej obudowie urządzenia. Większość użytkowników pomija ten aspekt, przyglądając się wyłącznie danym technicznym sprzętu, a prawda jest taka, że to właśnie obudowa dysku odgrywa kluczową rolę w kwestii jego wytrzymałości. Najlepiej, żeby była wykonana z mocnego i solidnego materiału, jak np. metal. Co więcej, mile widziana będzie także specjalna osłonka lub zatyczka na sam wtyk, która ochroni go przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, skracającymi okres żywotności produktu.

Chcąc wyposażyć się w najlepszej jakości dyski USB, warto odwiedzić stronę hamamobile.pl. Znajdują się tam produkty pochodzące od niemieckiego producenta i dystrybutora, specjalizującego się w branży akcesoriów, oraz sprzętu elektronicznego. W ofercie znajduje się 5 różnych dysków przenośnych, o pojemności nawet 128GB. Każdy z nich został wyposażony w niezwykle trwałą, metalową obudowę, a także w obrotowy ochraniacz na wtyk, który jest niemożliwy do zgubienia! Co więcej, niektóre z dysków posiadają dodatkową końcówkę USB–C, przeznaczoną do wygodnego połączenia ze smartfonem.

Zobacz

28 grudnia 2023

Zegarek smartwatch damski: Jaki będzie najlepszy dla kobiety?

Smartwatch damski charakteryzuje się on eleganckim designem i często oferuje funkcje specjalnie...
30 maja 2023

Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Sklepy internetowe oferują setki powerbanków, które różnią się ceną, wydajnością i...
21 lutego 2023

Słuchawki bezprzewodowe - jakie są najlepsze? Jakie wybrać?

Jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku