Finanse
3 stycznia 2020

Dofinansowanie na rozwój firmy 2019

 

Wiele osób, które planują założyć własną działalność, napotyka przeszkodę w postaci finansów. Nie od dziś wiadomo, że trzeba dysponować całkiem sporym kapitałem na start, a dotąd zgromadzone oszczędności nierzadko są niewystarczające. Na szczęście dofinansowanie na rozwój firmy 2019 jest możliwe za pomocą różnych, powszechnie dostępnych źródeł wsparcia finansowego dla początkujących przedsiębiorstw. Jakie są aktualne możliwości wsparcia nowych firm? 

Dotacje z Unii Europejskiej 2014 - 2020 

Dofinansowanie firmy z UE to jedna z możliwości, o jaką może ubiegać się firma na start. W latach 2014 - 2020 samorządy oraz przedsiębiorcy to najwięksi beneficjenci UE, jeżeli chodzi o fundusze. Istnieje 5 głównych funduszy unijnych, zgodnie ze strategią Europa 2020, które wspierają rozwój gospodarczy państw UE. Zwłaszcza istotne z punktu widzenia nowego przedsiębiorstwa są: 

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - ma za zadanie ujednolicić oraz wzmocnić spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną na terenie całej UE. Fundusz udziela wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom. Co więcej, finansuje także projekty produkcyjne i infrastrukturalne.
  • Fundusz Spójności - przeznaczony dla konkretnych państw UE, których DNB na mieszkańca wynosi mniej niż 90% średniej w UE. Głównym celem jest zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych wsparcie dużych inwestycji w zakresie transportu czy ochrony środowiska. 

Poza kluczowymi funduszami unijnymi istnieją dodatkowe 4 instrumenty finansowe, które również wspierają początkujące firmy na rynku. Są to: JASPERS, JASMINE, JEREMIE2, JESSICA2.

Dofinansowanie z urzędu pracy 

Dofinansowanie firmy na start 2019 może odbyć się za pośrednictwem Urzędu Pracy. Dotacje z Funduszu Pracy są przeznaczone dla osób bezrobotnych, które jednocześnie są zarejestrowane w PUP. To zaledwie dwa kluczowe warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o tego typu wsparcie. Poza tym istnieje szereg innych warunków formalnych np. niekaralności. 

Dofinansowanie z samorządu

Lokalny fundusz pożyczkowy to dofinansowanie dla nowej firmy w ramach wsparcia instytucji samorządowej. Projekt ,,Samorządowa Polska” to pożyczki udzielane przedsiębiorstwom zarejestrowanym na terenie danej gminy. Co więcej, ogromną zaletą projektu jest stałe wsparcie firmy. 

Aniołowie Biznesu 

Dofinansowanie dla nowej spółki chętnie udzielą Aniołowie Biznesu. Anioł to osoba, która inwestuje prywatny kapitał w konkretną firmę, a w zamian otrzymuje część udziałów, więc to pewnego rodzaju transakcja wiązana, która jednocześnie może okazać się świetnym pomysłem na start. 

Inkubator przedsiębiorczości 

Celem tej instytucji jest wsparcie rozwoju biznesu. Inkubator skupia się wokół 3 głównych obszarów, a jednym z nich są początkujące firmy. Początkowo ich zadaniem było redukowanie nierówności ekonomicznych w poszczególnych regionach. Później działalność poszerzyła się o inkubatory technologiczne, które są odpowiedzialne za tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie konkurencyjności. 

Pożyczki i kredyty bankowe dla małych firm

Bank wspomaga nowe firmy, proponując 2 rodzaje pożyczek: kredyt zabezpieczony hipoteką i niezabezpieczony. Pierwszy z nich proponuje korzystanie warunki, jednak obligatoryjne jest posiadanie nieruchomości. Drugi z kolei udziela pożyczki na znacznie niższą kwotę. 

Decydując się na prowadzenie działalności, warto pomyśleć nad dofinansowaniem swojej, bo wachlarz opcji jest naprawdę spory. Z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie dogodną możliwość wsparcia dla siebie, co zapewni mu nieco łatwiejszy start na rynku. 

Zobacz

14 lutego 2022

Od jak dawna istnieje idea wirtualnego biura?

Wirtualne biura nie są nową koncepcją. Ale teraz, wraz ze wzrostem postępu technologicznego...
13 sierpnia 2020

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Dotacja unijna jest szansą na rozwój dla wielu różnych firm. W związku z tym warto starać...
21 października 2019

PIT-8C - kogo dotyczy?

PIT-8C dotyczy przede wszystkim podatników, którzy inwestowali na giełdzie oraz w ostatnim...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku