Finanse
10 października 2019

Jak zainwestować w klocki LEGO ? Stopa zwrotu może być równa nawet kilku tysiącom złotych.

Klocki LEGO przede wszystkim są zabawkami dla dzieci, które od dawna są bardzo pożądane nawet przez dorosłych. Niemniej duńskie klocki przeznaczone są nie tylko do rozrywki, ale także do rozwijania kreatywności i inwestowania. Jeżeli posiadamy właściwą wiedzę, które zestawy wybrać, możemy zarobić więcej niż na zlocie. 

To dość atrakcyjne porównanie może być dla nas nieco oderwane od rzeczywistości, ale jednak to prawda. Zespół ,, Telegraph " z Wielkiej Brytanii w 2015 roku wyliczył, że osoby lokujące swoje środki od 15 lat w złoto mogły liczyć o wzrost na poziomie 9,6 procent. W tym samym czasie klocki LEGO wycofane z produkcji zyskiwały około 12 procent rocznie. 

lego zestaw cena

Podstawy inwestowania w klocki LEGO 

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że tylko kompletne zestawy w oryginalnych opakowaniach LEGO,  osiągają zawrotne ceny. Otwarte pudełko źle wpływa na wartość. Na używanych zestawach możemy jednak też zarobić, o ile nie brakuje elementów, a klocki są w bardzo dobrym stanie. W Polsce i w wielu innych krajach napotkać można na skupy LEGO. Jeżeli klocki są posegregowane, ich cena wzrasta.

Na co zwrócić uwagę, inwestując w LEGO ? Przede wszystkim, aby nie nabywać zestawów, których cena od czasu ich premiery bardzo wzrosła. Eksperci zalecają polowanie na przeceny i okazje. Pieniądze warto inwestować w nieco droższe zestawy, gdyż to one zyskują najwięcej na cenie.

lego Ceny zestawów kolekcjonerskich LEGO 

Najbardziej znanym, a jednocześnie będącym rekordzistą na rynku jest zestaw wypuszczony na rynek w 2007 roku ,, Ultimate Collector’s Millennium Falcon ",  model statku z ,, Gwiezdnych Wojen " ( w dniu premiery jego cena wynosiła prawie 500 dol, a obecnie ok. 4 tysięcy dolarów ).

Inny przykład stanowi zamek Taj Mahal, który w dzień premiery w 2008 roku kosztował aż 299 dolarów, a dzisiaj 2 tysiące dolarów. 

Głównym wyznacznikiem dużych cen LEGO jest ograniczona ilość egzemplarzy danej serii. Kolekcje szybko zastępuje się nowymi i nie wznawia się produkcji. Dlatego chcąc kupić zestaw z przed kilku lat musimy liczyć się z dużym wydatkiem.

Dla osób kolekcjonujących LEGO bardzo atrakcyjne są edycje limitowane, a także takie, które nawiązują do popkultury, jak dzieła Disneya. Uwagi nie należy poświęcać zbytnio zestawom dla dzieci, np. LEGO City. 

Ryzyko inwestycyjne 

Ryzyko w przypadku klocków LEGO stanowi możliwość wznowienia przez producenta produkcji danej edycji. Wtedy to nasz zestaw kolekcjonerski, który został nabyty z myślą o zysku w przyszłości, może stać się nawet mniej warty, niż podczas zakupu. 

Poza tym ciężko przewidzieć, jak bardzo zestaw będzie atrakcyjny dla kolekcjonerów. Tutaj znowu dużą rolę odgrywa firma. Możemy spodziewać się, że LEGO rzuci na rynek pewną ilość egzemplarzy i za parę lat zaprzestanie produkowania, a tymczasem popyt będzie na tyle duży, że LEGO uzupełni w kolejnych latach sklepowe półki nowymi egzemplarzami. Wtedy inwestycja jest chybiona.   

Zobacz

14 lutego 2022

Od jak dawna istnieje idea wirtualnego biura?

Wirtualne biura nie są nową koncepcją. Ale teraz, wraz ze wzrostem postępu technologicznego...
13 sierpnia 2020

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Dotacja unijna jest szansą na rozwój dla wielu różnych firm. W związku z tym warto starać...
3 stycznia 2020

Dofinansowanie na rozwój firmy 2019

  Wiele osób, które planują założyć własną działalność, napotyka przeszkodę w...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku