Motoryzacja
30 lipca 2020

Ciężarki do wyważania kół

Na pierwszy rzut oka sam temat ciężarków do wyważania felg jest niesamowicie prosty. Są elementem niezbędnym każdego samochodowego koła, ponieważ to przy ich pomocy uzyskamy wyważenie. W praktyce trochę sprawiają problemów z uwagi na materiał, z którego są wykonane, na to, że odpadać mogą oraz w końcu na to, że szpecą aluminiowe felgi.

Najlepszym materiałem wykorzystywanym do produkcji ciężarków od samego początku ich stosowania jest ołów. Związane jest to z tym, że tenże materiał ma bardzo dużą gęstość oraz jest plastyczny stosunkowo. Niestety urzędnicy Unii Europejskiej mają całkiem inny pogląd, w efekcie zakazują ich stosowania. Przesłanką główną takowego zabiegu jest dbanie o nasze środowisko naturalnie. Mniej elementów, które zawierają ołów, czy też kadm w samej konstrukcji pojazdów to dużo mniej szkodliwych odpadów. Wszystko by było super, gdyby nie sam fakt, że jest bardzo trudno znaleźć dla ołowianych ciężarków alternatywę. Na rynku już pojawiły się zamiennie ciężarki stalowe oraz cynkowe. Jednak materiały te nie sprawdzają się tak dobrze. Przegrywają z uwagi na swój mniejszy ciężar. Skutkuje to tym, że ciężarki z tych metali wykonanych muszą mieć dużo mniejsze rozmiary, aby taką samą gwarancję zapewnić. Potrzeba do tego je pokrywać dodatkowo ochronnie, ponieważ mają tendencję do rdzewienia. Taki właśnie problem nie występuje w przypadku materiału jakim jest ołów. Cynkowe i stalowe są droższe w produkcji przez dużo wyższą cenę surowca, a do tego inną technologię produkcji.

Profesjonalne ciężarki do wyważania kół znajdziemy na http://sklep-warsztat.pl/ >>

Sam problem z wycofywaniem z użytku ołowianych ciężarków dotyka nie tylko wulkanizatorów i producentów. Dla nas, a więc dla użytkowników oznacza to nic innego jak to, ze zakładane większe stalowe ciężarki czy też cynkowe są o wiele bardziej widoczne na kole oraz blokować się mogą pomiędzy felgą, a hamulcowym zaciskiem. Jednak przez ich twardość o wiele trudniej się dopasowują do kształtu obręczy, co niestety zwiększa ryzyko utraty wyważenia i odpadnięcia.

Okazuje się zatem, że tak mały oraz także nieistotny z pozoru element urosnąć może do rangi problemu globalnego. To właśnie Unia Europejska nam zafundowała przepisy, które potencjalnie mają wpłynąć na ekologię pozytywnie, ale za te pomysły finalnie zapłacimy my, a więc kierowcy. Odpadnięcie z felgi ciężarka wiąże się z koniecznością wizyty ponownej w wulkanizacyjnym zakładzie oraz także z kosztem wyważenia ponownego koła. Podróżowanie z kołami źle wyważonymi niesie ze sobą natomiast szybsze zużywanie opon oraz także elementów zawieszenia pojazdów, już nie wspominają o komforcie oraz także bezpieczeństwie jazdy. Wydaje się tak naprawdę, że zdecydowanie odpowiedniejszym rozwiązaniem od wprowadzania embarga właśnie na ciężarki ołowiane jest zatroszczenie się o dużo lepszą gospodarkę odpadami.

Jak zostało już wspomniane, ciężarki cynkowe oraz stalowe mają dużo większe gabaryty przy tejże samej gramaturze co ołowiane ciężarki. Właśnie przez to są o wiele bardziej widoczne. Wpływ negatywny na wygląd aluminiowych felg można się starać wyeliminować stosując ciężarki w kolorze przez nas posiadanych obręczy.

Zobacz

6 lipca 2024

Gdzie można kupić samochód Omoda?

Omoda to dynamiczna i nowoczesna marka, która szybko zdobyła popularność na rynku...
22 maja 2024

Ile można zaoszczędzić kupując samochód z poprzedniego rocznika?

Kupując samochód, każdy z nas marzy o najlepszej możliwej ofercie, która przyniesie nam wysoki...
10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku