Finanse
16 marca 2018

Do 2040 roku przewiduje się dużą zmianę majątku Polaków

Co prawda udział w nieruchomościach zmaleje, jednak znaczenie większe będą miały środki w aktywach finansowych czy też firmach. 

Przeciętny Polak w postaci majątku posiada mieszkanie i właściwie tyle. Widoczne jest dążenie do zakupu własnego mieszkania, natomiast aktywa finansowe nie są szczególnie wykorzystywane. Będzie jednak się to zmieniać, choć oczywiście nie w radykalny sposób. 

Większy majątek oraz większe długi

Takie założenie wynika z raportu zamówionego przez BZ WBK -  „Prognoza majątku – jak demografia zmieni aktywa Polaków”.  Przewiduje się wzrost majątku netto Polaków do roku 2040 od 6,5 bln aż do 18 bln złotych. Oczywiście istnieje zjawisko inflacji, jednak i tak majątek ten będzie większy aż o 70% od dzisiejszego. Pod względem majątku brutto, spodziewane jest jeszcze szybszy wzrost, dzięki korzystaniu z kredytów hipotecznych na rzecz zakupu nieruchomości. Wzrośnie więc zadłużenie Polaków (z 0,5 bln do 2,1 bln złotych). Taka rewolucja zacznie się dopiero po 2030 roku, gdzie do tego czasu przyrost majątku na gospodarstwo domowe to około 8 tysięcy złotych, jednak od 2030 roku będzie stanowił on około 20 tysięcy złotych. 

Demografia naciśnie hamulec

Zmniejszy się udział nieruchomości jako składowa majątku, dziś on wynosi więcej niż połowę. Początkowo udział ten będzie rósł, jednak z czasem zakupy nieruchomości zaczną spadać, a to ze względu na niską demografię. Ma na to również wpływ dziedziczenie mieszkań czy innych nieruchomości. 
 

startup

Siła w firmach

Aktywa rzeczowe będą rosnąć jako udział majątku firm. Dzisiejsze działalności gospodarcze, na przykład start-up'y, będą zwiększać swoją pozycję na rynku. Powstawać będą również nowe firmy. Jeśli chodzi o aktywa rzeczowe, będzie rosnąć z kolei udział majątku stanowiącego działalność gospodarczą. Dojrzałe dziś firmy i raczkujące start-upy będą zwiększać swoją wartość, a nowe będą ją zyskiwać. 

Spadki będą coraz większe, udział nieruchomości w majątku się zmniejszy, więc wzrośnie udział aktywów finansowych. Jeśli chodzi o aktywa odziedziczone, to na koniec analizowanego okresu będzie on wynosił 23 mld złotych. 

Szybkie tempo akcji

Lokaty wciąż będą typową formą oszczędności, jednak wzrośnie także popularność niektórych aktywów. To właśnie fundusze inwestycyjne oraz akcje stanowić będą takie kategorie, od których oczekiwać się będzie najszybszego wzrostu, mniej więcej 7% w skali roku.

Bez zaskoczenia

Polacy mogą być zaskoczeni rewolucją finansową. Tylko 25% uwzględnia majątek, który może otrzymać w spadku od rodziny. Zwykle jednak zaniżają wartość odziedziczonego majątku.
 

Zobacz

14 lutego 2022

Od jak dawna istnieje idea wirtualnego biura?

Wirtualne biura nie są nową koncepcją. Ale teraz, wraz ze wzrostem postępu technologicznego...
13 sierpnia 2020

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Dotacja unijna jest szansą na rozwój dla wielu różnych firm. W związku z tym warto starać...
3 stycznia 2020

Dofinansowanie na rozwój firmy 2019

  Wiele osób, które planują założyć własną działalność, napotyka przeszkodę w...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku