Rynek pracy
21 października 2019

Różnice między Executive a Direct Search

Rynek pracy w ostatnich latach przechodzi bardzo dynamiczne zmiany. Związane jest to z kilkoma aspektami, między innymi rozwojem międzynarodowych korporacji na rynku polskim, które stanowią ofertę konkurencyjną pod względem benefitów i zarobków. Wyróżniają się również sposobem podejścia do pracowników, nowoczesnymi metodami rekrutacji oraz stawianiem na rozwój struktur. Także polskie firmy coraz mocniej wzorują się na nowoczesnych modelach prowadzenia firmy i zarządzania zespołem, wykorzystując między innymi działania Executive Search oraz Direct Search.

Jakie są oczekiwania pracodawców względem pracowników?

Wszystko zależne jest od stanowiska oferowanego przez pracodawcę. Jednak wiele firm nastawionych jest przede wszystkim na pracowników doświadczonych w swojej branży, kompetentnych oraz odpowiedzialnych. Ważna jest umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a także sprawne rozwiązywanie problemów. Umiejętności interpersonalne również stanowią element strategiczny, w przypadku podejmowania decyzji dotyczącej zatrudnienia konkretnego kandydata.

Nowoczesne metody rekrutacji - Executive a Direct Search

Jedną z firm HR, zajmującym przeprowadzaniem profesjonalnego procesu rekrutacyjnego są Strategie Personalne. Osoby odpowiedzialne za proces poszukiwania pracowników oraz przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, bazuje zarówno na Executive Search, jak i Direct Search. Czym są te dwa, dla niektórych zagadkowe terminy? 

Direct Search oznacza poszukiwanie pracowników w sposób bezpośredni. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kanałów komunikacji pomiędzy osobami zainteresowanymi pracą a osobami odpowiedzialnymi za przyjmowanie aplikacji. Mowa tutaj między innymi o portalach ogłoszeniowych, a także serwisach skupionych tylko i wyłącznie wokół oferowanych stanowisk pracy. To m.in. korzystanie z social mediów, takich jak Facebook, który także w coraz bardziej rozwinięty sposób umożliwia komunikację pomiędzy kandydatami na konkretne stanowisko a pracodawcami. Direct Search to także wstępne telefoniczne przeprowadzanie rozmów oraz wysyłanie zaproszeń na pierwszy etap rekrutacji. Innymi słowy, to bezpośredni sposób poszukiwania pracowników.

Executive Search - w czym tkwi różnica?

W zasadzie metoda ta jest podobna do Direct Search, różnica dotyczy stanowisk, w obrębie których przeprowadzany jest proces rekrutacji. Najczęściej o Executive Search będziemy mówić w kontekście stanowisk kierowniczych, czy dyrektorskich, podczas gdy Direct Search dotyczy poszukiwania pracowników niższych szczebli.

Korzyści z Executive i Direct Search

Korzystanie z usług firm HR w zakresie pozyskiwania pracowników jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Wiąże się to z wysoką skutecznością firm HR. Nie chodzi tylko o samo pozyskiwanie pracowników, ale również o staranny proces rekrutacji, z dostosowaniem narzędzi rekrutacyjnych do konkretnego stanowiska, co pozwala na lepsze zbadanie kompetencji poszczególnych kandydatów. Dodatkowo to oszczędność czasu dla pracodawcy. Ciągły rozwój metod działania przez firmy HR przekłada się lepszą umiejętność badania kwalifikacji pracowników, ale także ich osobowości.

 

Zobacz

5 maja 2021

W jaki sposób należy przygotować się do wyjazdu do Niemiec w roli opiekuna osób starszych?

Wiele osób, szczególnie kobiet w średnim wieku, kiedy już wychowają własne...
21 października 2019

Rekordowo niskie bezrobocie

Nowy rok, a szczególnie następujący po nim miesiąc luty niósł za sobą ogromny spadek...
13 października 2019

Praca – czy trudno ją znaleźć?

Krąży wiele mitów dotyczących poszukiwania zatrudnienia w naszym kraju. Wiele osób...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku