Motoryzacja
2 marca 2018

Jak znaleźć dobre używane auto?

Pomimo tego, że polski rynek samochodów używanych jest bardzo bogaty w oferty, trudno jest znaleźć taką, która była by dobra. Oferowane samochody nie do końca spełniają oczekiwania potencjalnych kupujących. Bardzo wielu sprzedawców nie wspomina też o wadach swoich maszyn, przez co kupujemy kota w worku. Bez odpowiedniej wiedzy praktycznej nie znajdzie się dobrego samochodu w dobrej cenie. Oferowane pojazdy są coraz bardziej wadliwe, co wychodzi już po kilku miesiącach użytkowania. Wynika to głównie z tego, że nowsze modele posiadają coraz więcej funkcji, a więc coraz więcej rzeczy może się zepsuć. Nie wystarczy już jedynie dbać o samochód, aby długo się nim cieszyć. Należy mieć świadomość jego wad i zalet, a także dodatkowych funkcji, które często sprawiają najwięcej problemów. W takich sytuacjach pomocne są rady zaprzyjaźnionych mechaników.

Pomyśl, czego szukasz

używany samochódBardzo często zdarza się, że jednakowe silniki trafiają do różnych marek samochodów. Ten sam silnik może pracować zarówno w Volvo, jak i w Oplu i Alfie Romeo. Nie należy więc zwracać uwagę na samą markę, ale przede wszystkim poczytać o silnikach i ich możliwościach. Aby się nie rozczarować powinno się posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie tych elementów samochodów. Silniki benzynowe wydają się dużo tańsze od Diesla. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie oznacza to mniejszych kosztów związanych z użytkowaniem. Psucie się silnika zależy od wielu jego cech, a to właśnie to jest najbardziej kosztowne. Po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów może się okazać, że jakaś część nadaje się do wymiany. Tego rodzaju usługi kosztują czasami nawet i tysiące złotych. Warto też zaznaczyć, że na samo kupno samochodu nie wolno wydawać całości swoich oszczędności. Należy zostawić rezerwę na potrzeby formalne, ale również i na ewentualne naprawy, czy też nieprzewidywalne usterki.

Znajdź ogłoszenie

Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego samochodu jest przeglądnięcie stron internetowych z ofertami. Nie warto korzystać z giełd, ponieważ to właśnie tam najłatwiej trafi na oszustów. Istnieje też możliwość udania się do prywatnego komisu, lub do takich znajdujących się przy autoryzowanych salonach samochodowych. Decydując się na zakup należy również porozmawiać ze sprzedawcą. To właśnie wtedy najłatwiej wykryć nieścisłości i próbę oszustwa. Należy dopytać, czy są dostępne wszystkie dokumenty potwierdzające autentyczność tego, co jest w ofercie. Istotną sprawą w przypadku nawet najbardziej sprawnego samochodu używanego jest dobre ubezpieczenie OC i AC. W dobie porównywarek i bardzo dużej konkurencji na rynku ubezpieczeniowym, bez większego wysiłku wynegocjujemy korzystną ofertę cenową wzbogaconą o pakiety NNW. Sprawdź na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC i AC na https://ubezpieczenieacoc.pl/ !

Nasza rada

W porównaniu do profesjonalistów, wiedza osoby kupującej samochód jest znikoma. Warto zapoznać się z podstawowymi danymi technicznymi auta i porównać je z innymi. Należy również brać pod uwagę fakt, że bardzo łatwo jest sfałszować przebieg samochodu. Po kilku latach może się też okazać, że koszty utrzymania są wyższe niż cena kupna.

Zobacz

22 maja 2024

Ile można zaoszczędzić kupując samochód z poprzedniego rocznika?

Kupując samochód, każdy z nas marzy o najlepszej możliwej ofercie, która przyniesie nam wysoki...
10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
24 kwietnia 2023

Jakie gąbki polerskie wybrać do lakieru samochodowego?

Gąbki polerskie nie są widoczne, ale są niezbędne w pracy lakiernika. Gąbki...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku