Płynna skóra – czym jest i jak jej używać?
Wraz z przemierzaniem kolejnych kilometrów naszym samochodem, zużyciu ulega większość jego elementów. Wśród nich należy zwrócić uwagę na tapicerkę, która jest jedną z najbardziej podatnych na uszkodzenie części pojazdu. O ile tapicerka tekstylna jest dość łatwa w naprawie, w przypadku skóry pęknięcie, lub zadrapanie nierzadko oznacza potrzebę wymiany danego elementu. Dzięki stosowaniu wysokiej jakości chemii i nowoczesnych technologii, na rynku zaczęły pojawiać się produkty pozwalające na uzupełnienie zadrapań i pęknięć na skórze bez potrzeby wymiany elementów tapicerki. Produktem tym jest płynna skóra, o której dowiecie się więcej z poniższego artykułu.
Czym jest tak zwana płynna skóra? Jest to specjalna masa, która służy do uzupełniania pęknięć i rys na tapicerce skórzanej. Płynna skóra jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku indywidualnej pracy przy renowacji tapicerki, jak i przy profesjonalnych naprawach zabytkowych elementów skórzanych. Płynna skóra to masa, którą wtłaczamy w strukturę skóry, jednocześnie formując ją tak, aby dokładnie wyrównała zewnętrzną powierzchnię skóry. Aby zastosować ten środek, należy zacząć od oczyszczenia tapicerki skórzanej tak, aby usunąć z jej powierzchni i struktury pyły, tłuste naloty i inne niesprzyjające renowacji zabrudzenia. Aby płynna skóra dobrze związała się z naturalną, należy dokładnie oczyścić ją z wszelkich substancji, które mogłyby zostać zakleszczone wewnątrz materiału i w przyszłości prowadzić do degradacji skóry od wewnątrz.
Sprawdź najlepszą płynna skórę dostępną w sklepach internetowych. Więcej na https://sklep.motogo.pl/ >>
W trakcie nakładania płynnej skóry należy posługiwać się szpatułką i precyzyjnymi narzędziami do formowania skóry. Mogą być wykonane z metalu, drewna, lub plastiku, najważniejsze, aby pozostały czyste i nie wprowadzały w preparat obcych substancji. Należy nabrać odpowiednią ilość środka ma wybrane narzędzie i umieścić preparat w pęknięciu, lub na zadrapaniu. Niektórzy użytkownicy sugerują dodanie do płynnej skóry barwnika, aby ujednolicić jej kolor z barwą naprawianego elementu, jednak można zakolorować ją już po osiągnięciu właściwej twardości i wygładzenia. Po wypełnieniu ubytków pozostawiamy płynną skórę w szczelinie na około 2 godziny, aby związała się z naturalnym materiałem. Jeśli materiał osiądzie zbyt głęboko w szczelinie, należy nałożyć kolejną warstwę i ponownie pozostawić do związania. Płynna skóra jest podatna na formowanie za pomocą delikatnych papierów ściernych, więc jeśli dojdzie do nadlania zbyt dużej ilości preparatu do szczeliny, można wyrównać jej powierzchnię właśnie w ten sposób. Po wyrównaniu powierzchni, należy nadać naprawionemu fragmentowi właściwą barwę. Można to zrobić rozpylając lakier do skór za pomocą aerografu, lub nasączając nim kostkę z pianki, czy aplikator, a następnie wcierając farbę w strukturę skóry. Czynność należy wykonać kilkukrotnie, aby uzyskać najlepszy, trwały efekt wizualny. Płynna skóra jest doskonałym środkiem do renowacji starych, lub mocno zużytych tapicerek samochodowych, skórzanych obić mebli domowych, czy niektórych elementów galanterii skórzanej.
Płynna skóra może zostać zakupiona jako samodzielny produkt, lub w gotowych zestawach do pielęgnacji i renowacji skór. Zarówno w jednej i drugiej formie płynna skóra dostępna jest w profesjonalnych sklepach detailingowych, niektórych salonach meblowych, oraz specjalistycznych sklepach dla renowatorów skóry. W przypadku zakupu samodzielnego produktu, warto dokupić do niego precyzyjną szpatułkę, która zdecydowanie ułatwi pracę w każdych warunkach i na każdym typie skóry. Jeśli chodzi o zestawy do renowacji skór, często zawierają one nie tylko płynną skórę i podstawowe narzędzia, ale można dobrać do nich gotową mieszankę farby dopasowaną do koloru naszej tapicerki, co zdecydowanie ułatwia kompleksową renowację.
Płynna skóra jest więc doskonałym środkiem do samodzielnego odnowienia tapicerki, jednocześnie dostosowanym do wymagań profesjonalistów. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie odnowić tapicerkę, dobrym krokiem będzie zasięgnięcie pomocy profesjonalisty.