Przenośnik łańcuchowy - gwarancja sprawniejszego transportu!
Przenośnik łańcuchowy to typ sprzętu transportowego odpowiedzialnego za pojedyncze przenoszenie ciężkich materiałów charakteryzujących się dużą szerokością. Stosowany jest w sytuacjach, gdy niemożliwe jest wykorzystanie jego taśmowej i paskowej odmiany. Jego dużą zaletą jest to, że może być maszyną pracującą samodzielnie, jednak gdy nie ma takiej potrzeby, bez problemu może stanowić zintegrowaną część linii produkcyjnej. Przenośnik łańcuchowy to sprzęt, który niewątpliwe ułatwia pracę wielu osobom i sprawdza się w trudnych sytuacjach - pozostaje zatem pytanie: jakie dokładnie są jego właściwości i gdzie go stosować?
Przenośnik łańcuchowy - jak wykonać obliczenia?
Przenośnik łańcuchowy to sprzęt, który powinien działać zawsze bez zarzutu. Aby było to możliwe, niezbędne jest wykonanie obliczeń, które sprawią, że praca z urządzeniem będzie przebiegała sprawnie i bezproblemowo. W zakres podstawowych obliczeń parametrów przenośnika w ruchu ustalonym, o zadanej długości, wydajności i nachyleniu wchodzić będą trzy podstawowe obliczenia. Muszą one zostać wykonane z dużą dokładnością, aby maszyna mogła działać sprawnie i bez zarzutu.
Pierwszym z nich będzie obliczenie oporów ruchów materiału transportowego i łańcucha ze zgrzebłami. Następnie trzeba ustalić moc napędu i dobór silnika. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że jeśli dobierze się silnik, którego moc będzie przekraczać niezbędną dawkę, może to przy przeciążeniach spowodować wystąpienie w cięgnach sił większych niż te, które założono i ustalono w obliczeniach. Ostatnim etapem jest określenie maksymalnych sił rozciągających łańcuch. Konieczny jest także dobór jego parametrów wytrzymałościowych.
Przenośnik rurowy łańcuchowy - zastosowanie
Przenośnik rurowy łańcuchowy to sprzęt, który jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku transportu pyłów, granulatów, różnego rodzaju osadów, a także rzeczy charakteryzujących się gruboziarnistym materiałem lub wiórami. Jego dużą zaletą jest to, że umożliwia szczelny transport surowców, dzięki czemu niebezpieczne pyły i gazy nie wydostają się na zewnątrz. Zamknięta przesyłka sprawia także, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia eksplozji lub zanieczyszczenia materiału.
Przenośnik rurowy łańcuchowy doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy konieczny jest transport materiałów na duże odległości, a cały proces wymaga skomplikowanych konfiguracji, ponieważ odbywa się na wielu płaszczyznach i poziomach. Tego rodzaju sprzęt stosowany jest także w przypadku konieczności pracy z produktami delikatnymi i kruchymi. Taki przenośnik poradzi sobie również bez problemu z transportem różnego rodzaju mieszanin, a także materiałów wilgotnych i ściernych. Istnieje kilka odmian tego sprzętu i tak, w zależności od potrzeb można zdecydować się na przenośnik rurowy łańcuchowy pionowy lub poziomy. Ułatwić pracę z tą maszyną może także fakt, że można ją ustawić pod różnym kątem.
Przenośnik łańcuchowy pionowy - zalety
Przenośnik łańcuchowy pionowy jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy konieczny jest transport “trudnych”, sypkich materiałów. Urządzenie to, dzięki swojej konstrukcji, ma wiele zalet. Przede wszystkim może być stosowany tam, gdzie inne przenośniki zawodzą - pozwala na bezproblemowe przenoszenie produktów na pionowej płaszczyźnie. Dodatkowym atutem tego rodzaju sprzętu jest jego duża wydajność przenoszenia. Możliwe jest to dzięki temu, że między tarczami przenośnika znajdują się niewielkie odstępy, które prowadzą do tworzenia się komór wyłapujących poślizg produktu z komór położonych powyżej.
W przypadku przenośników łańcuchowych pionowych pojawia się dodatkowy element zastosowany w ich konstrukcji - przenośniki kubełkowe, które umożliwiają delikatny transport wrażliwych materiałów. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala na zastosowanie wielu zasypów i wysypów, a także na bezobsługowe działanie maszyny. Dużą zaletą przenośników kubełkowych obecnych w tego rodzaju przenośnikach jest także to, że łatwo się je czyści.