Motoryzacja
28 września 2021

Czym się różni ZSL od OBU w e-TOLL?

Chcesz zacząć korzystać z systemu e-TOLL i wygodnie rozliczać się z przejazdów płatnymi trasami, ale nie wiesz, jaki lokalizator wybrać? Czytając ten tekst, poznasz różnice między urządzeniami ZSL i OBU w e-TOLL.

System e-TOLL umożliwia każdemu kierowcy szybkie opłacenie przejazdów płatnymi odcinkami dróg. Narzędzie to działa w oparciu o pozycjonowanie satelitarne.

Aby ustalenie miejsca pobytu kierującego autem było możliwe, należy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie OBE (ang.  On-Board Equipment) – zwane także sprzętem pokładowym i kompatybilne z usługą e-TOLL.

Istnieją dwa rodzaje lokalizatorów OBE stosowanych w e-TOLLZSL oraz OBU. Zastanawiasz się, czym się różnią? Przeczytaj ten tekst i sprawdź, który typ urządzenia będzie odpowiedni dla Ciebie.

Urządzenia ZSL – czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny

Jednym z narzędzi stworzonych w celu obsługi systemu e-TOLL są lokalizatory Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL). Służą one do łatwego i szybkiego namierzania pozycji kierowcy w czasie rzeczywistym -  dzięki czemu umożliwiają opłacenie przebytych przez niego tras. Odbiorniki te wychwytują sygnały GPS, GLONASS oraz Galileo. Dzięki specjalnym detektorom, możliwe jest szybkie namierzenie miejsca, w którym doszło do  próby fałszowania lub zagłuszania sygnału.

Urządzenia ZSLmontowane w pojeździe przez firmy oferujące usługi lokalizacji satelitarnej. Kierowca, który decyduje się na wybór takiego lokalizatora, nie ma do niego dostępu – zarządza nim wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej.

Tu należy zauważyć, że odbiorniki ZSL są praktycznie bezobsługowe – same włączają i wyłączają proces naliczania opłat. Wykorzystują w tym celu obecne na mapie e-TOLL wirtualne bramki geo-fencing. Aktualna pozycja pojazdu jest odświeżana przynajmniej raz w ciągu sekundy.

Wbudowana w lokalizator ZSL e-TOLL jednostka SAM (ang. Secure Access Module) pozwala na bezpieczne przechowywanie zaszyfrowanych danych wrażliwych. Z kolei umieszczony w urządzeniu akumulator może działać przez pewien czas również po odłączeniu zasilania.

Urządzenia ZSL:

  • są kompatybilne z systemami e-TOLL i SENT,
  • charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością,
  • mogą być wykorzystywane nie tylko do e-TOLL – istnieje opcja wykupienia dodatkowych usług monitoringu GPS,
  •  same włączają naliczanie opłat – nie trzeba o tym pamiętać,
  • nie muszą być rekonfigurowane, gdy dojdzie do zmiany kierowcy pojazdu,
  • są montowane w pojeździe – nie można ich przenosić,
  • korzystanie z nich wymaga kupna dodatkowego sprzętu.

Przenośne urządzenia On Board Unit (OBU)

Oprócz lokalizatorów wymagających instalacji, dostępne są też ich mobilne wersje. OBU, bo tak nazywają się te urządzenia, są z łatwością przenoszone z auta do auta. Przymocowuje się je zazwyczaj do gniazda zapalniczki, gniazda OBD czy też za pomocą USB. Mogą one przy tym posiadać wyświetlacz, zapewniający kierowcy szybki dostęp do najważniejszych informacji.

Lokalizatory OBU to idealny wybór dla każdego, komu zależy na jak najmniejszej ingerencji w pojazd. Sprawdzą się w przypadku firm, których kierowcy używają naprzemiennie kilku samochodów – przepięcie urządzenia On Board Unit do drugiego auta to bowiem kwestia chwili. Należy przy tym jednak pamiętać, by po umieszczeniu OBU w innym pojeździe zaktualizować dane w Internetowym Koncie Klienta (IKK).

Urządzenia OBU:

  • nie są montowane na stałe,
  • można z łatwością przenieść do innego auta,
  • są kompatybilne z systemami e-TOLL i SENT,
  • mogą nie tylko być wykorzystywane do e-TOLL, ale i oferować inne usługi monitoringu GPS,
  • nie muszą być rekonfigurowane, gdy zmieni się kierowca pojazdu,
  • niektóre z nich mogą mieć możliwość wyłączenia przesyłania lokalizacji po zjeździe z autostrady,
  • mogą się odpiąć – choć zdarza się to rzadko,
  • wymagają zakupienia dodatkowego sprzętu.

IKOL – certyfikowany operator e-TOLL

Teraz, gdy wiesz już, czym różnią się urządzenia e-TOLL,  zastanawiasz się pewnie, czyje usługi wybrać. Firma IKOL to certyfikowany operator elektronicznego systemu e-TOLL. Jej lokalizatory oferują Ci zarówno wygodę płacenia za przejazdy, jak i możliwość obserwowania na mapie położenia samochodu  oraz inne udogodnienia.

Co ważne, moduły IKOL pozwolą Ci także na wyłączenie śledzenia po ukończeniu przejazdu płatną trasą. Będziesz mógł to zrobić z poziomu smartfona – wszystko dzięki mobilnej aplikacji IKOL Tracker, gotowej do ściągnięcia na urządzenia z dostępem do sklepu Google Play lub App Store.

Sprawdź sam - już dziś zapoznaj się z ofertą IKOL e-TOLL i wybierz wysokiej jakości lokalizatory, w pełni kompatybilne z systemem e-TOLL.

Artykuł sponsorowany

Zobacz

10 kwietnia 2024

Czym jest cesja leasingu i dlaczego warto ją rozważyć?

W dzisiejszych czasach, gdzie elastyczność finansowa i operacyjna stanowią klucz do sukcesu...
24 kwietnia 2023

Jakie gąbki polerskie wybrać do lakieru samochodowego?

Gąbki polerskie nie są widoczne, ale są niezbędne w pracy lakiernika. Gąbki...
11 kwietnia 2023

Samochody w nadwoziu SUV w leasingu - świetny pomysł za rozsądną cenę

SUV to typ samochodu, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku