Finanse
21 października 2019

PIT-8C - kogo dotyczy?

PIT-8C dotyczy przede wszystkim podatników, którzy inwestowali na giełdzie oraz w ostatnim roku podatkowym dokonali transakcji zbycia papierów wartościowych lub uzyskali dochód pochodzący z tak zwanych „innych źródeł” Ten drugi przypadek najczęściej wiąże się z brakiem pobrania zaliczki na poczet podatku, dlatego może pojawić się konieczność dopłaty podczas składania deklaracji podatkowej. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jak właściwie rozliczyć tego typu przychody?

Kogo dotyczy PIT-8C?

PIT-8C najczęściej trafia do podatników, którzy w danym roku podatkowym wykazali przychody kapitałowe będące efektem zbycia posiadanych papierów wartościowych. Są to przede wszystkim osoby, które zajmują się prowadzeniem inwestycji giełdowych. Rozliczeniu nie podlegają bowiem zyski z lokat czy funduszy inwestycyjnych, ponieważ są one zazwyczaj pobierane automatycznie (z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych). W takim przypadku wszystkie przychody wykazane w PIT-8C należy rozliczyć na zeznaniu PIT-38.

PIT-8C

Nie grasz na giełdzie, a dostałeś PIT-8C?

Jest to możliwe w sytuacji, kiedy w danym roku podatkowym osiągnęliśmy tak zwane „przychody z innych źródeł”, od których nie jest pobierana zaliczka na poczet podatku dochodowego. W takiej sytuacji wszystkie dane znajdują się w formularzu PIT-8C w części D. Co może należeć do tej kategorii przychodu? Mogą to być na przykład przychody członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, wypłata środków z OFE po zmarłym członku, różnego rodzaju dopłaty od pracodawców, na przykład umorzone długi, bonifikaty czy ubezpieczenia. Jest to tylko część sytuacji, ponieważ ta kategoria jest bardzo szeroka, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości w tej dziedzinie warto jest zasięgnąć rady specjalisty lub zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami związanymi z opodatkowaniem przychodów.

W tym przypadku należy rozliczyć się razem z innymi dochodami na formularzu PIT-36 (nawet w sytuacji, jeżeli dotychczas rozliczaliśmy się na formularzu PIT-37). Jeżeli w naszym przypadku nie występują ulgi podatkowe z innego tytułu, należy dokonać dopłaty podatku w związku z brakiem pobranych zaliczek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wielu podatników zdaje się zapominać o tym obowiązku, co skutkuje wystąpieniem niedopłaty podatku lub nieprawidłowym rozliczeniem osiąganych dochodów. 

PIT-37 może zostać użyty tylko w sytuacji, w której na formularzu PIT-8C otrzymaliśmy wyłącznie dane w części E, które dotyczą sytuacji, w której w danym roku podatkowym otrzymywaliśmy stypendium.

Zobacz

14 lutego 2022

Od jak dawna istnieje idea wirtualnego biura?

Wirtualne biura nie są nową koncepcją. Ale teraz, wraz ze wzrostem postępu technologicznego...
13 sierpnia 2020

Dotacje unijne dla firm już istniejących

Dotacja unijna jest szansą na rozwój dla wielu różnych firm. W związku z tym warto starać...
3 stycznia 2020

Dofinansowanie na rozwój firmy 2019

  Wiele osób, które planują założyć własną działalność, napotyka przeszkodę w...
Audio - Nautilus Kraków
Polecamy


 
Przegląd rynku